شما هم وقتی به مهمانی می‌روید حتما دوست دارید که فرزندتان مانند بزرگترها به همه سلام کند و با ادب و احترام در جمع بنشیند و با همه احوالپرسی کند. نه تنها شما بلکه همه انسان ها از بچه‌های با ادب و مبادی آداب خوششان می‌آید و دلشان می‌خواهد که فرزندان آنها هم چنین خصوصیاتی داشته باشند. اما اگر فرزند شما یکی از آنهایی باشد که اغلب فراموش می‌کند سلام کند و یا وقتی دیگران به او سلام می‌کنند به جای جواب دادن با بی‌ محلی رد می‌شود و یا پشت شما خودش را پنهان می‌کند، چه می‌کنید؟

لابد شما هم به دنبال راه و روشی می‌گردید که به او گفتن این کلمات ساده مودبانه اما زیبا و دوست داشتنی را یاد بدهید. ممکن است تعجب کنید از اینکه آموزش همین کارهای ساده و کوچک هم این قدر می‌تواند ظریف و پیچیده باشد.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با روش‌های آموزش سلام و خداحافظی به کودکتان آشنا کنیم.اگر کودک شما اغلب سلام گفتن را فراموش می‌کند شما چه می‌کنید؟ ممکن است سعی کنید تا با تشویق او را به گفتن سلام وادار کنید! مثلا از او می‌پرسید؟« الان چی باید بگی؟» یا «کلمه جادویی در این زمان چیه؟» این روشی است که اغلب والدین به کار می‌برند اما خیلی هم موفقیت‌آمیز نیست.

عمل بهتر از کلام

اغلب ما والدین عادت داریم به فرزندانمان بایدها و نباید‌های زیادی را تحمیل کنیم که خیلی از آنها را خودمان هم اجرا نمی‌کنیم. آن وقت است که هر چه می‌گویید می‌بینید فرزند شما پای تلویزیون نشسته و وقتی شما از سر کار بر می‌گردید حتی سرش را هم برای گفتن سلام به شما تکان نمی‌دهد. انتظار نداشته باشید فرزند شما هم مانند لقمان حکیم ادب را از بی‌ادبان بیاموزد! بهتر است بدانید به جای هر روش آموزشی، لازم است خودتان الگو باشید. اگر شما هر وقت وارد منزل می‌شوید به اهل خانه بلند سلام بگویید و موقع رفتن خداحافظی فراموشتان نشود، فرزند شما هم همین‌ها را یاد خواهد گرفت.

حتی نیاز نیست شما به او بگویید که چه موقع سلام می‌کنید و چه موقع خدانگهدار می‌گویید او ناخودآگاه از سن 2 سالگی عادت‌های شما را بر می‌گیرد و تقلید می‌کند. مثلا وقتی پدر وارد می‌شود اگر مادر به خوبی از او استقبال کرده و بگوید سلام خوبی خسته نباشی! آن وقت خواهید دید که فرزندتان همین کلمات را چگونه تکرار خواهد کرد. هنگام خارج شدن از منزل هم اگر ببیند بزرگترها برای هم آرزوی روز خوشی دارند او هم بعد از چندین بار مشاهده همین حرف ها را تکرار خواهد کرد.لطفا و متشکرم هم از آن کلماتی هستند که همه والدین دوست دارند از زبان فرزندانشان بشنوند.

 شما هم اگر دوست دارید فرزندتان این کلمات را بکار ببرد، درصحبت با او زیاد از این کلمات استفاده کنید. مثلا هنگامی که از او می‌خواهید سر سفره بیاید بگویید «دخترم لطفا بیا سر میز! می‌خواهیم شام بخوریم. و وقتی او سریع به شما جواب داد و با خوشحالی سر میز حاضر شد به او بگویید ممنون که اینقدر زود حاضر شدی!» الگو بودن شما به او کمک می‌کند تا این عادت را یاد بگیرد.

پاداش بدهید

اگر فرزندتان هنگامی که از شما چیزی می‌خواهد از کلمه لطفا استفاده می‌کند حتما او را تشویق کنید. متشکرم معمولا کلمه‌ای است که دیرتر از لطفا بر زبان کودکان جاری می‌شود. اما معمولا تا سن 4-5 سالگی کودک شروع به استفاده از این کلمه«متشکرم» می‌کند. بد نیست اگر گاهی با ملایمت و ملاطفت به او یادآوری کنید که اگر از عبارت های مودبانه استفاده کند، انسان ها تمایل بیشتری به برآوردن خواسته‌های او نشان خواهند داد. و به او بگویید که اگر از دیگران به خاطر کاری که کرده‌اند تشکر کند، آنها احساس بهتری خواهند داشت.

کلمه دیگری که بسیار مفید است کلمه ببخشید است که شاید از همه این کلمات دیگر بیشتر به درد بخورد. اما اغلب والدین بیش از اندازه از این کلمه استفاده می‌کنند و کودکشان را مجبور می‌کنند در بدترین و بحرانی‌ترین موقعیت‌ها به خاطر کاری که کرده عذرخواهی کند. روانشناسان معتقدند بهتر است به جای اینکه کودک را وادار کنید طوطی‌وار کلماتی را تکرار کند، به او حس همدردی را یاد بدهید.

 از او نخواهید که بگوید متاسفم یا ببخشید. بلکه احساس تاسف را در او ایجاد کنید. تا خود به خود این کلمات از زبانش جاری شود. به او توضیح دهید که چرا کاری که انجام داده اشتباه بوده است. مثلا اگر ماشین کودک دیگری را گرفته و او گریه می‌کند به او بگویید: ببین چقدر این پسر ناراحت شده می‌خواهی یادت بدم چه کنی که او احساس بهتری پیدا کنه؟ بیا ماشینشو بهش بده و اشکشو با این دستمال پاک کن!

اگر او از شما یا دیگران به خاطر کاری که کرده بود عذر خواهی کرد، او را تشویق کنید. لازم نیست به او جایزه بدهید؛ همین که او را در آغوش بگیرید و از او به خاطر همدردی‌اش تشکر کنید و به او نشان دهید که بیان تاسفش حال شما و دیگران را بهتر کرده، کافی است.

دسته بندی