سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تاریخ انتشار: 21 فروردين, 1397 - 20:03

ببینیم خانوما چی میارن به روز اقتدار مرد. خانوم ها که دنبال شکستن اقتدار نیستن، بیان و منظور دیگه ای دارندکه نمی دونند چه اثری در مرد ایجاد می کنند. برداشت و اثرش رو در مرد نمی شناسند. چهارتا رفتار هست اقتدار مرد را می شکند. مراقب باشید اینها ازتون بروز نکنه اگر کرده به جبرانش بپردازید.

۱- جدل

مجادله ی با مرد ممنوع. اگر مرد داره غلط ترین حرف عالم را می زنه وای به حالت اگر باهاش مجادله کنی. زندگی تو باختی. یعنی غلطش رو بپذیریم؟ به هیچ وجه. می خواهیم طوری آگاهش کنیم که دست به اقتدارش نزنیم. خانوم ها چرا مجادله می کنند؟ دنبال ۳تا مفهوم اند. ۱) به این می گن بحث منطقی. دوتا آدم تحصیل کرده و بالغ و عاقل بیا ببینیم. ۲) منظور دومشون اینه: درست چیست. برو بپرس از خانواده ی خودت بپرس. اگه قبول کردن این کارت درسته. ۳) من را هم ببین. تو چرا با من مشورت نکردی؟ خودت سرخود رفتی. منم همسر توام دیگه. تو منو اصلاً نادیده می گیری. با این قصدا مجادله می کنه. غافله که داره با جدلش به مرد می گه تو معیوب و ناقصی. بریم اثر مجادله رو بر مرد ببینیم. ببینیم چه می کند با مرد؟

مرد دوست داشت اقتدارش اینجور به نظر بیاد. خانومی که داره مجادله می کنه می گه پایه ی تو کج و معوج و ترک خورده و ریخته است. دیدید آقایون در مجادله ها از حرف صددرصد غلطشونم دفاع می کنند؟ خانوم می گه این داره لجاجت می کنه. نه عزیزم. این داره از ماهیتش دفاع می کنه. می خواد بگه من این نیستم.

۲- قهر

از جدل بدتر چیه؟ قهر. خانوم چرا قهر می کنه؟ می خواهد به مرد این پیام را بده. کمی زیادتر باش. نوازشت، محبتت، پولی که دادی، کادویی که آوردی، مجلسی که گرفتی کم بود. من قهر می کنم تو با بیشترش بیا. غافل از اینکه داره به مرد می گه بود و نبودت یکیه. اینقدر مرد شکن. خانوم دیدی شما ده دقیقه قهر می کنی مرد چندروز بدرفتاری می کنه؟ تو قهر کردی خودت برگشتی اومدی آشتی می کنی ازت استقبالم نمی کنه؟ تحقیرتم می کنه؟ چیه؟ مگه قهر نبودی؟ عرضه ی قهرم نداری؟ باز چی شده؟ ضربه هم می زنه. علت چیه؟ علت اینه که شما با قهر بود و نبود مرد رو یکی کرده اید برای همینه که وقتی می خوای دوباره برگردی از دستت می گریزد. ما که بیخود بودیم دوباره اومدی به ما تکیه کنی؟ قهر مرد شکنه. حالا می فهمه که اون خانوم چرا وقتی تماس گرفت به من گفت با شوهرم بگومگویی کردم من قبل از اینکه بدونم علتشون چیه حق با کیه گفتم دوتا سوال دارم. شوهرت را می خواهی؟ زندگی با او را دوست داری؟ پس قهرت غلطه. چرا نابودش می کنی؟ برگرد برو اگرم پرسید به قهر رفته ای بگو نه من به سرکشی پدرومادرم رفته بودم. هیچ گاه از تو قهر نمی کنم.

۳- گریه از دست مرد

از قهر بدتر چیه؟ گریه ی از دست مرد. خانوم ها چرا گریه می کنند؟ می خوان به مرد بگن شکسته ام. پس مرا دریاب. لذا انتظار خودشون اینه که تو این وضع مرد سراسیمه بگه عزیزم اشکت را نبینم خدا مرگم بده چرا گریه می کنی؟ ای وای. بعد میاد می گه اصلاً عاطفه نداره می بینه من دارم گریه می کنم یا محل نمی ده یا یه دادیم سرم می زنه. بدونید وقتی خانوم گریه می کنه مرد بدون استثنا یکی از این ۵ رفتار را می کند به خاطر اثر شکستش بر اقتدار مرد. ۱) تحقیر می کنه. باز عین بچه ها گریه ش شروع شد. ول کن دیگه. بزرگ شدی. خجالت بکش. ۲) حمله می کنه. چی؟ چرا گریه می کنی؟ چی کارت کردم که گریه می کنی؟ گریه می خوای بکنی بیرون. اگه یه بار دیگه گریه کند دعواش می کند. ۳) بی اعتنایی می کنه. خانوم داره گریه می کنه پتورو می کشه روسرش از اتاق می ره بیرون. با کامپیوتر خودشو مشغول می کنه. در اتاقشو قفل می کنه. ۴) مرد ضعیف تری باشه بعید نیست به خودش حمله کنه. بله منم بدم. ظرف رو می شکونه وسیله ای رو می کوبه بچه ای رو می زنه. ۵) حتی خانوم اگه شوهر شما از این دسته ی آخره که وقتی گریه می کنی می دوه میاد جلو نوازش می کنه در آغوش می گیره آرومت می کنه بهت حق می ده. خوشحال نباش. اون رفتارها واقعی نیستند. تلاشی هستند برای بستن دهان گریه ی زن.

گریه ی صحیح:

حالا یه سوالی پیش میاد. اگر گریه مرد را می شکوند شما مردا مگه نگفتین خانوم ها باید لطیف باشن؟ لطافت اشک میاره. من خیلی وقت ها رفتم یه حرفی رو به شوهرم بزنم  اشکه خودش دویده آمده. بغضه زود ترکیده. اگه اینقدر گریه مرد را می شکند من نباید اصلاً پیش مرد گریه کنم از دست مرد؟ خانوم یک جا دارد گریه بکند همین شکسته ام مرا دریاب اون طرف هم اثرش را روی مرد بگذارد و تامین بیشتری هم بگیرد. خانوما جاشو بلدید؟ کجا گریه کنید مردتونو نشکنید تامین اضافه تری هم بگیرید؟ خب وقتی که جاشو بلد نیستید برای چی گریه می کنید؟؟؟؟ یعنی تاحالا هرچی گریه کردید که مرد شکوندید.. جاش سر شونه ی مرده. در آغوش مرد. زن باید اینو می گفت. من خیلی شکسته و داغونم. دلم می خواد گریه کنم. میشه یه دقیقه سرمو رو شونه ی شما بگذارم؟ اینجا بعید نبود مرد تامینش رو هم اضافه هم بکنه. این شکسته است. حمایت بیشتری می خواد. تامین اضافه تری بدهد. و وقتی سرشو گذاشت بفهمه چی بگه. نه اینکه سرشو بزاره بگه علی تو خیلی بیخودی! خب این که دوباره با کلامش مرد را شکست. دیدید خداوند این رو به طفل یاد داده؟ به طور فطری و غریزی میاد عمل می کنه؟ مامان بچه ی دوساله شو می زنه اولین درخواست این بچه از مادر چیه؟ آغوششو می خواد. داره با این پیام الهی به مادر می گه اگرچه از دست تو شکسته ام ولی برای آرام شدن پناهی جز تو ندارم. اینجا زن باید بگه اگرچه از دست تو آزرده ام ولی مامنم تویی. پایه ام تویی. وای به حال اون زنی که داره گریه م می کنه بعد به مرد می گه برو به من دست نزن. با من حرف نزن. اصلا نمی خوامت. اون خیلی کشنده ست خیلی. خیلی. بترسید که همونجا مرد یه وقت یه تصمیم خیلی سخت و زشتی رو بگیره یا از کوره دربره ضربه ای به خودش دیگری شما بزند.

به مرد نگویم با من چه کرده ای:

به مرد نگویم با من چه کرده ای. این مردتو می شکونه شکایت کردی مرد اینجا دو کار می کنه. اول دفاع از خودش می کنه بعدم هجوم به تو میاره. تقصیر خودته، اگه سر به سر آدم نزاری برای چی، اصلاً می دونی تو فقط با داد می فهمی. به مرد بگویم بر من چه می گذرد.

۴- پرخاش بر مرد

اونی که ته همه ی اقتدارشکنی هاست پرخاش بر مرد. وای وای وای این خیلی فاجعه ست. خانوم چرا پرخاش می کنه؟ می خواد به مرد این پیام رو بده به هم ریختم داغونم وضعیت روحی روانی خوبی ندارم. درحالی که نمی دونه که داره به مرد می گه برو دنبال این. طلاق. اولین جایی که روزنه ی فکر طلاق در ذهن مرد باز می شه وقتیه که زن به مردش پرخاش می کند. به خصوص اگه اون پرخاشه یه بار و از سر غفلت نباشه. توام با عذرخواهی نبوده. خانوم نه تنها پرخاش کرده پرخاششو تکرار می کنه. مکرر پرخاش کرده. وای اگر پرخاشش کار مستمر و دائمش باشه. حتما مرد زنش را طلاق می دهد. بدون استثنا طلاق می دهد. اگه اینقدر زن سابقه ی پرخاش به مرد داشته باشه که هنوز شروع نکرده مرد انتظار پرخاش داشته باشد. وای الان برم خونه بدونه خونه ی مامانم رفتم یه هیاهویی بکنه ببینه میوه نخریدم یه دادی بزنه.. اگر طلاق حقوقی قانونی نده طلاق روحی روانی رو داده. جنازه ش داره با این زن زندگی میکنه. دیگه نه میلش نه انگیزه اش نه شورش در زندگی هیچ چیز نیست. می دونید چرا؟مردمیگه این زن فرشته م که بشه از دل و چشمم افتاد.

متن سخنرانی دکتر حبشی

 

 

دسته بندی