سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تاریخ انتشار: 30 ارديبهشت, 1397 - 12:27

بریم ببینیم این اقتدار در چه رفتارهای دیگه ای نشانه داره. دو تا رفتار هستن ممکنه شما براش تفسیر دیگه ی داشته بشین ولی از نظر من کارشناس به مساله ی اقتدار برمی گرده.

دخالت خانواده ی مرد

 یکی از اونا که آقایون خیلی ازش شکایت می کنن اینه. می گن آقای دکتر می خوایم یه لطفی به مامانمون بکنیم صدای زنمون درمیاد. ایراد می گیره. بعد فکر می کنن این ناشی از حسادت زنه. به حسادت زن هیچ ربطی نداره. مربوط به اقتدار مرده. خانوم می خواست تکیه کنه به شوهرش. بعضی آقایون از مامانشون یه همچین پایکی درست می کنن کنار خودشون. خانومه می گه علی بریم سفر؟ می گه بزار ببینم مامانم چی می گه؟ یا از این طرف می گه یه زنگی به دایی م بزنیم مامان خیلی سفارش کرده. این شد عذاب روان زن. زن اینجا چه کار می کنه؟ دو کارمی کنه. کار اولش اینه دور از چشم مرد میاد میفته به جون مادرت. اینقدر اینو اذیت می کنه تا این خودش برود. کار دومش اینه در حضور مرد اینقدر شکایت می کنه از مادرت که تو کلافه بشی جدا بشی. یعنی شما می گید ما بعد از ازدواج مامانامونو دیگه بشوریم بزاریم کنار؟ ابدا ابدا جاشو درست انتخاب کنید. ببینید عزیزم بزار خانوم بر پایه ی تو باشه جای مامانت اینجاست. یعنی چی؟ یعنی هرلطفی می خوای به مامان بکنی از پنجره ی کی بگذرد؟ زن. حالا اگه تو شروع کننده ی لطف نباشی خودش این لطف را می کند. یه کار دیگه ش اینه یه لطفی رو شروع می کنه به تو یادآوری می کنه به مامانت بدهی. علی خونه ی مامانت بودم بنده ی خدا پاشم درد می کنه یه صندلی راحتیم نداره. تو رو روغنم می کند خدمات را بدهی.

آقایون دو چیز را به هیچ عنوان به خانواده تون ندید که اگر دادید اقتدارتونو به هم می زند. اما دو چیز را هرچی خواستید بدید. هیچ ایرادی هم نداره. زنم کاملاً استقبال می کنه. ۱- لطف و محبت ۲- احسان و رسیدگی.

عمقی بودن مرد و سطحی بودن زن:

خب بریم سراغ یک بنیان دیگر. خداوند وقتی عالم رو طراحی می کرد از جمع عمق به علاوه ی سطح آفرید. این که شما هیچ چیزی رو در هستی نمی بینید که این دوتا کنار هم نباشه خورشید که عضوی از عالمه عمقش گداخته های مذاب آتشه که سطحش نور و حرارته. گل سطحش عطر و رنگ و جلوه ست. عمقش خاک و کود و ریشه ست. بدن شمام عمقش احشا و شکمبه و عروقی هستش که سطحش پوسته. همین سالن سطح و عمق دارد. عمقش بتون و سیمانی هست که موکت و ام دی اف رو به صورت سطح روش کشیدن. خداوند در نوع انسانی عمق رو ریخت توی مرد سطح رو ریخت توی زن. زن و مرد رو مشتاق هم کرد بیان در کنار هم عالمش بشه تکمیل انا خلقناهم فی احسن تقویم. این که امام صادق (ع) می فرمایند تا ازدواج نکنید به کمالتون نمی رسید گفتم زوجیت فهم این دوتا درکنار همه نه در مدار جنس خودمون به این مساله توجه دادیم. بریم ببینیم چطور آقایون عمقین خانوم ها سطحی؟ می خوایم خونه بخریم آقا به چه مشخصاتی از این خونه نگاه می کنه؟ ملکیه؟ ۶دانگه؟ تراکم چقدره؟ تجاری می خوره؟ چندسال ساخته؟ تاسیسات چیه؟ خانوم به چی نگاه می کنه؟ آشپزخونه ش باز و دلگشا هست؟ کمد و کابینت تازه رنگ خورده؟ یک شاخه ی گل رو بدید دست زن احساس عشق و شور و محبت می کنه. لذا گاهی بهتون شکایت می کنه می گه شده یک بار یه شاخه ی گل بیاری بدی به من؟ آقا می گه تو خونه صدمیلیونی نشسته می گه یه شاخه گل! عمق رو می بینه. آقا تو بیمارستان بستریه. یه دسته گل براش ببر خوشحال می شه؟ نه می گه یه کمپوت می آورد بهتر بود. اونو می تونستی بخوری اینو چه کارش کنی؟ می خوایم جایی کادو ببریم. خانوم چندتا مغازه عوض می کنه اون روکشی که می خواد رو این کادو بکشه چی باشه. آقا می گه همین جعبه ش که خوبه که.

متن سخنرانی دکتر حبشی

 

 

دسته بندی