سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

« يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» (1)

ترجمه آیه:

«ای کسانی که ایمان آورده‌اید! [در برابر مشکلات و هوس ها] استقامت کنید . [در برابر دشمان نیز] پایدار باشید [ودیگران را به صبر دعوت کنید] . از مرزها مراقبت کنید واز خداوند پروا داشته باشید، شاید رستگار شوید».

تفسیر آیه:

نکته ها:

1.امام صادق در تفسیر این آیه چنین فرمودک «اصبروا علی الفرائض و صابروا علی المصائب و رابطوا علی الائمة (2) ؛ در برابر واجبات صبر کنید، در برابر مسکلات صبر کنید واز پیشوایان خود دفاع کنید».

2.هم‌چنین امام باقر در مورد این آیه فرمود: «اصبروا علی اداء الفرائض وصابروا عدوّکم ورابطوا امامکم المنتظر؛ برانجام واجبات الهی صبر کنید ودر برابر دشمنان پایداری کنید ومراقب و مرتبط با امامتان – که به انتظارش هستید – باشید».

3.این آیه، در چند مرحله به صبر در برابر انواع حوادث و مصائب توصیه می کند و به مؤمنان سفارش می نماید که در برابر ناگواری های شخصی و هوس‌ها صبر کنند(اصبروا)، در برابر فشارهای کفار، مقاومت بیشتری کنند(صابروا) و در حفظ مرزهای جغرافیایی از هجوم دشمن، ونیز حفظ مرزهای اعتقادی وفکری از طریق مباحث علمی و نیز حفظ مرز دل‌ها از هجوم وسوسه ها بکوشند. «رابطوا»

4.تا درمشکلات فردی صابر نباشیم، نمی توانیم در برابر دشمنان دین، مقاومت کنیم. «اصبروا...صابروا...»

5.نباید از دیگران عقب بمانیم؛ اگر کفار در کفر خود مقاومت می کنند، کشته می دهند. ومال خرج می کنند، ما نیز باید درراه خدا با جان و مال پایداری کنیم «َصَابِرُوا»

6.اسلام،دین ارتباط است؛ ارتباط با خدا، پیامبران، ائمه و مردم. « رَابِطُوا»

7.صبر ومصابره و مرابطه باید جهت دار باشد و در مسیر تقوا و رضای الهی قرار گیرد؛ وگرنه کفار هم این امور را دارند. « صَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ»

8. رابطه با امام باید رابطه علی، عاطفی، علنی و رفتاری باشد. یعنی باید با مغز و فکر، امام را بشناسیم؛ با دل وعشق وعاطفه، مرید، مخلص، عاشق ومطیعش باشیم ودر عمل هم گوش به حرف او بدهیم.

9.اگر بخواهیم با امام زمان رابطه داشته باشیم، باید بعد از شناخت، با ایشان رابطه عاطفی هم برقرار کنیم. قرآن می فرماید: « وَإِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا »؛ « اگر کسی به شما سلام کرد، شما هم جواب گرم تر بدهید». پس وقتی می گویید: «السلام علیک یا مهدی، السلام علیک یا صاحب الزمان»، امام زمان سلام شما را می شنود . جواب گرم تری به شما می دهد.

اصلا همین که ما می توانیم به امام زمان سلام می کنیم، پیداست که او ما را لایق دانسته که با او حرف بزنیم. زیارت «آل یاسین» زیارتی است که در آن به وسیله سلام با امام زمان ارتباط معنوی پیدا می کنیم و بسیار زیارت خوبی است.

10-رابطه با حضرت مهدی است که به ما ارزش می دهد. اسکناس، یک تکه کاغذ است؛ چیزی که به ما ارزش می دهد،نخی است که در وسط آن است. این نخ، ارتباط با مهدی و رابطه ما با دخاست. نگذارید این نخ پاره شود!

11- صدقه که می دهیم فقط به نیت سلامتی خودمان نباشد. برای سلامتی امام زمان و همه یارانش نیز صدقه بدهیم. وقتی پول توی صندوق می اندازیم، چرا فقط برای یک نفر نیت کنیم؟!

12- فاصله با امام زمان زیاد است. روایت داریم که حضرت مهدی هر هفته کار‌های ما را می بیند و چون هر هفته گناه می کنیم، قهرا ایشان از ما ناراحت می شود. تنها چیزی که می توانیم خودمان را با آن به امام زمان وصل کنیم، این است که بگوییم: « مهدی جان! ما برای جدت حسین گریه کردیم». این ارتباط با عزارداری سیدالشهدا خیلی ارزش دارد.

13- روزی در حرم امام رضا مشغول زیارت بودیم که شخصی از من سوال کرد: «چند سال است طلبه ای؟» گفتم : « سال‌های زیادی است». او گفت: « حصرت علی هنگامی که یارانش را می دید،لذت می برد و خوشحال می شد؛ آیا اگر امام زمان تو را ببیند، خوشحال می شود؟» سرافکنده گفتم: «همین مقدار که امام زمان از من عصبانی نشود، برای من کافی است!»

14-ائمه در قیامت از افرادی شفاعت می کنند که در این دینا رابطه شان با ائمه خوب باشد. هر‌کس اتصالش به امام زمان بیش‌تر است، آن جا هم بیشتر مشمول شفاعت خواهد بود واگر کسی این جا رابطه اش قطع شود، مشمول شفاعت نخواهد شد.

منبع: پرتوی از آیه های مهدوی محسن قرائتی به کوشش حسن ملائی

1.سوره آل‌عمران، آیه 200

2.الکافی، ج 2، ص 81

دسته بندی