سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تاریخ انتشار: 12 آبان, 1392 - 23:02
مقاله مهدویت مصادف شدن قیام و ظهور امام زمان(عج) با عاشورا، نوروز، جمعه یا شنبه

درباره قیام و ظهور امام زمان(عج) روایات مختلفی وارد شده است که در آن ها عاشورا، نوروز، شنبه و یا جمعه روز ظهور معرفی شده است.
در مورد احتمال یکی شدن عاشورا، نوروز و یکی از روزهای شنبه یا جمعه باید گفت این احتمال وجود دارد؛ چون عاشورا بر اساس سال قمری و نوروز بر اساس سال شمسی حساب می شود و شنبه یا جمعه هم روز های هفته هستند که ممکن است با هر مناسبتی تداخل کنند.
اما در مورد اختلاف شنبه و جمعه باید گفت این هم قابل توجیه است؛ روایات روز جمعه به روز ظهور و روایات روز شنبه به روز استقرار حکومت حضرت تفسیر می شوند.
اما آنچه مورد بحث ماست، مصادف شدن روز ظهور (حال چه نوروز باشد چه نباشد، و چه جمعه باشد چه شنبه) با روز عاشورا است که در این زمینه می توان به دو حدیث معتبر اشاره کرد:
1. امام محمد باقر(ع) می فرماید:
گویا حضرت قائم(عج) را می بینم که روز عاشورا، روز شنبه، بین رکن و مقام ایستاده و جبرئیل پیش روی او ندا می کند: بیعت برای خداست. پس زمین را پر از عدل می کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود.
منابع : غیبة طوسی ، صفحه 274 / کشف الغمه ، جلد 3 ، صفحه 252 / بحارالانوار ، جلد 52 صفحه 290
 
2. امام جعفر صادق(ع) می فرماید:
قائم(عج) (درود خدا بر او باد) در شب بیست و سوم ماه رمضان، به نام (شریفش) ندا می شود و در روز عاشورا، روزی که حسین بن علی(ع) در آن کشته شد، قیام خواهد کرد.
منابع : غیبة طوسی ، صفحه 274 / بحارالانوار ، جلد 52 صفحه 290
 
برخی دیگر از احادیث، روز ظهور ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را شنبه ای که مصادف با عاشوراست، برشمرده اند. صبح شنبه ای که مصادف با عاشوراست، حضرت حجت(عجل الله تعالی فرجه الشریف) پس از طلوع آفتاب، پشت مقام حضرت ابراهیم(علیه السلام) دو رکعت نماز به جا می آورند، میان رکن و مقام ایستاده و اولین خطبه خود را به گوش جهانیان می رسانند و پس از معرفی خود، مردم را به بیعت دعوت می کنند.
 
ابوبصیر از امام صادق(علیه السلام) روایت کرده است که فرمود: حضرت مهدی(عج) در روز عاشورا که روز شهادت سیدالشهداست، قیام می کنند. گویا در آن شنبه ای که عاشورا در آن واقع شود، همراه او هستم؛ در حالی که بین رکن و مقام ایستاده، جبرئیل در مقابل ایشان، برای بیعت ندا دهد و شیعیان حضرت، زمین را با طی الارض زیر پا می نهند و از اطراف عالم جمع شده و با ایشان بیعت می کنند و خداوند هم به وسیله او جهان را مملو از عدالت می کند. علی بن مهزیار هم از امام پنجم(علیه السلام) چنین نقل کرده است که گویا با حضرت مهدی(عج) در روز شنبه ای که عاشورا است و بین رکن و مقام ایستاده، هستم. (به نقل از کتاب شش ماه پایانی، نوشته مجتبی السادات، ترجمه محمود مطهری نیا).
اختلاف درباره روزهای قیام
روایات در مورد كیفیت آغاز نهضت ظهور و زمان آن اندكی با هم تفاوت دارد، ولی آنچه كه از جمع روایات به دست می آید، چنین است كه امام(عج) نخست در میان سیصد و سیزده تن از یاران خود ظهور می كند، آنگاه غروب روز نهم محرم یك یك یاران حضرت ولی عصر(عج) داخل مسجد الحرام شده و امام(عج) نهضت مقدس خود را بعد از نماز عشا با ارسال پیام برای اهل مكه آغاز می كند. سپس یاران آن بزرگوار در آن شب بر حرم و شهر مكه مسلط می گردند و روز دهم محرم پیام خود را متوجه جهانیان می نماید.
 
در روایت آمده است كه زمان گردهمایی حضرت مهدی(عج) و یاران او كه از نقاط مختلف جهان هستند، در مكه در شب جمعه و مقارن با شب نهم محرم است. امام صادق(ع) در این باره می فرماید:
خداوند سبحان آنان را در شب جمعه گرد هم می آورد و صبح جمعه جملگی در مسجد الحرام با آن حضرت دست بیعت و وفاداری می دهند و هیچ یك از آنان سرپیچی نمی كند.
امام باقر(ع) می فرماید: قائم(عج) روز شنبه كه روز عاشورا است، روزی كه حسین(ع) در آن به شهادت رسید، ظهور می كند.
پیامبر(ص) می فرماید: مهدی(ع) از خاندان ما اهل بیت است و خداوند قیام وی را در یك شب سامان می بخشد.
ظهور امام مهدی(عج) در روز شنبه طبق روایت امام باقر(ع) مغایرتی با روایت قبل كه روز نهضت را در روز جمعه عنوان می كند، ندارد؛ زیرا حركت اصلی امام روز جمعه است و در روز شنبه برای مردم جهان پیام نهضت خویش را ارسال می كند.
از روایات همچنین استنباط می گردد كه بارزترین حادثه كه اندكی قبل از ظهور به وقوع می پیوندد، به شهادت رسیدن جوانی باایمان و پاك سرشت از خاندان علوی در مسجد الحرام است كه در روایات به نفس زكیه معروف است.
 
طبق روایت، او نماینده امام است كه پانزده روز قبل از قیام حضرت ولی عصر(عج) از جانب امام به مكه می رود تا پیام قیام امام را برای مردم مكه ایراد كند. اما به هنگام ایراد پیام، گروهی بر او هجوم می برند و او را در جایگاه میان ركن و مقام در مسجد الحرام به شهادت می رسانند. چون پیام شهادت وی به امام(عج) می رسد، امام با یاران خویش از كوه طوی در سرزمین شامات حركت كرده تا وارد مسجد الحرام می گردند،  و بدان گونه كه در روایات قبلی ذكر گردیده است، نهضت خویش را آغاز می كنند.
 
خلاصه آنکه وقوع ظهور در روز جمعه به رغم مشهور بودن بین مردم قطعی نیست. اگر چه طبق بعضی از روایات ظهور روز جمعه خواهد بود، لكن روایات متعدد معتبر دلالت می كند كه قیام حضرت در روز شنبه كه مصادف با روز عاشورا است، واقع خواهد شد (منتخب‏الاثر، الفصل السادس، الباب التاسع، حدیث 1 تا 7، ص 574 تا 576).
 
به هر حال ظهور در یك روز بسیار شریفی مثل جمعه یا شنبه و روز عاشورا خواهد بود. برای مثال از نظر اسلامی جمعه، عید است و شرافت بسیاری دارد. از این جهت مناسبت دارد كه ظهور مهدی(عج) كه از اشرف حوادث عالم است، در چنین روز شریفی واقع شود.
بخوان دعای فـــــــــــــــــــــــرج را دعـــــــــــــــــــا اثر دارد ...

دسته بندی