سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تبلیغات

به گزارش خبرنگار کانون فرهنگی هنری وارثان انتظار تبریز (کانون تخصصی مهدویت) سی وسومین جلسه از سلسله جلسات هفتگی چشمه سار معرفت با حضور استاد نیکوکار برگزار شد.

جلسه این هفته در روز جمعه, تاریخ بیست ویک آذر ماه 1393, مصادف با نوزدهم صفر 1436, با ادامه موضوع تفسیر زیارت عاشورا و حضور ارزشمند استاد نیکوکار, تشکیل شد.

تفسیر زیارت عاشورا که در جلسات قبل تا  فراز " وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً دَفَعَتْكُمْ عَنْ مَقامِكُمْ و َاَزالَتْكُمْ عَنْ مَراتِبِكُمُ الَّتى رَتَّبَكُمُ اللَّهُ فيها " گفته شد.

استاد نیکوکار, در ادامه افزود: در مورد فراز " و َلَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً قَتَلَتْكُمْ وَ لَعَنَ اللَّهُ الْمُمَهِّدينَ لَهُمْ بِالتَّمْكينِ مِنْ قِتالِكُمْ " منظور 30 هزار نفر است که؛ سپاه یزید را تشکیل می داد؛ اعم از کسانی که در ساختن اسلحه و تجهیزات دست داشتند و یا به طور مستقیم به دشمنی علیه آل الله برخاستند.

ایشان همچنین خاطر نشان کرد: "يا اَباعَبْدِاللَّهِ اِنّى سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَكُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَكُمْ اِلى يَوْمِ الْقِيامَةِ" منظور از "سلم" در این فراز یعنی اینکه دارای سلامتم, فردی هستم که صلح دارم و چنان صفت صلح در من بارز شده که من در برابر شما, خود صلحم!

ایشان در مورد مساله ی لعن یادآور شدند: در زیارت عاشورا چهار بار "ابن مرجانه" را لعن می کنیم و اینکه اولین کسی که اسلام دستور به قتل صبر(یعنی ذره ذره جان کسی را گرفتن) داد, "عبیدالله بن زیاد" بود.

در مورد عبارت "بِاَبى اَنْتَ وَ اُمّى" منظور تکریم و احترام امام هست, نه این که واقعا گفته شود؛ پدر و مادر م فدای تو باد! که چه بسا والدین فرد قرائت کننده زیارت، فوت کرده باشد.

استاد نیکوکار در پایان جلسه, به تکرار هایی که در زیارت عاشورا آمده؛ اشاره کردند و افزودند؛ درد چنان قلیان پیدا می کند که لعن ها چندین بار و به کرات ذکر می شود. این فراز ها در ظاهر تکراری هستند؛ ولی در واقع هر کدام حرف جدیدی را مطرح می کنند.

خبرنگار کانون به نقل از مسئول سمعی بصری مراسمات گفت, صوت این جلسه ضبط نشده، باعرض پوزش فایل های صوتی و متنی این جلسه در اختیار مخاطبان عزیز قرار نخواهد گرفت.

دسته بندی