سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تبلیغات

اولین چشمه سار معرفت در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل با حضور حجت الاسلام اسداللهی و جمعی از وارثانی ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون وارثان انتظار تبریز، هشتاد و پنجمین چشمه سار معرفت با حضور حجت الاسلام اسداللهی، مدیر کانون وارثان انتظار تبریز، روز جمعه مورخه 1395/01/20 در مسجد دارالسلام برگزار شد.

حجت الاسلام اسداللهی سخنان خود را با تبریک و تسلیت آغاز کرد: تبریک در قبال اینکه خداوند متعال عمر دوباره به ما داد و سال جدیدی برای فعالیت در پیش رویمان داریم و اما تسلیت و افسوس از اینکه یک سال از عمرمان گذشت و باز هم در مقابل دشمنان قصور داشتیم؛ دشمنانی از قبیل هوای نفس، شیطان، دوستان ناباب و ... و یک سال به چهل سالگی خود نزدیک تر شدیم؛ چرا که روایت است هر کس تا چهل سالگی نتواند خود را تغییر دهد، پس از آن نمی تواند؛ چرا که دیگر پخته شده و آن صفات در وی ریشه دار شده چه در مسیر نسنجیده باشد و چه مسیر صحیح. ان شاءالله که در این سال سربلند و نیکو باشد.

وی با مطرح کردن مبحث عقل به روایتی از امام صادق (علیه السلام) اشاره کردند: ما عقل را در لباس و سطح علمی و ... تعریف می کنیم؛ حال آنکه عاقل کسی است که خود را به خدا نزدیک تر سازد، نه اینکه فقط سطح دنیوی مان را بالاتر ببریم.

عقل حجت درونی است و پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) حجت بیرونی هستند. ما از طریق عقل به این نتیجه می رسیم که خداوند و رسول حق است و به اثبات وجودی خداوند پی می بریم.

عاقل چه کسی است؟

وی درباره ی اوصاف و ویژگی های عاقل اظهار کرد:

1.انسان عاقل کسی است که در مقابل کارهای جاهلانه ی افراد نادان و جاهل صبر پیشه می کند.

2. در مقابل فردی که به وی ستم و ظلمی روا داشته، صبر پیشه کند. عاقل می تواند گاه با سکوت و یا در برخی از سختی ها و کدورت ها گذشت پیشه کند.

3.  با پایین دست خود فروتن باشد.

4. عاقل فردی است که در کار خیر از دیگران سبقت گیرد.

5. قبل از سخن گفتن تعقل نماید تا بتواند سخنی سنجیده بر زبان جاری کند.

6. کوچک ترین فرصت ها را غنیمت بشمارد.

7. فرد عاقل کسی است که حیا از او جدا نشده و مراقب پرده حیاست.

وی افزود: مومن کسی است که شادی اش در چهره و غم هایش در درونش باشد. انسان عاقل باید بهترین کلام را شنیده و از آن بهره برداری کند و از به زبان آوردن سخنان بیهوده پرهیز کند و اما در هنگام فتنه به خداوند پناه ببرد. مشکل بسیاری از ماها این است که در هنگام فتنه به خدا پناه نمی بریم واز این گزینه هم ضربه بزرگی می خوریم.

وی ادامه داد: یکی از ترفندهای مدیریت، فروتنی با زیردستان است به شرطی که وی نیز حد و حدود خود را رعایت کند.

در ادامه، مدیر مسئول کانون وارثان در مورد راهبردهای کانون در سال نو اشاره کرد: در این سال ما دو اصل اساسی برای فعالیت هایمان خواهیم داشت:

1. اصل اول: تلاش برای زیاد کردن نیروی جوان در این سال بسیار اساسی می باشد و زیاد کردن نیرو نه به این معنی که نیروی سایر مراکز فرهنگی را به اینجا بیاوریم، بلکه از قشر عادی جامعه یارگیری کنیم. هدف، راه گشایی و جمع کردن مجموعه ای است که قدم آغازین برای این کار جذب سه نفر برای هر کس می باشد.

2. اصل دوم: شاخه پراکنی به سایر شهرستان ها و نمایندگی دادن به سایر شهرستان هاست که قدم نخست اشاعه ی دعای ندبه در شهرستان ها و حتی روستاهای کوچک است.

 

دسته بندی