عنوان کتاب: پله پله مهربانی؛ فرهنگنامه امام زمان (عج) برای نوجوانان

موضوع: مهدویت

نویسنده: مجید ملامحمدی

ناشر: تهران، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود علیه السلام

تعداد صفحات: 78

فرمت: pdf

 

این کتاب حاصل چند ماه تلاش برای بازآفرینی «فرهنگ‌نامة مهدویّت» نوشتة آقای خدامراد سلیمیان است. این فرهنگ‌نامه پیش از این با واژگانی متعدّد و به شکلی علمی تحقیقی، برای بزرگسالان تألیف شده بود.در مرکز تخصصی مهدویّت بازآفرینی آن به شکلی روان و صمیمی برای نوجوانان صورت پذیرفته است.

عناوین اصلی به شرح زیر می باشد:

آثار انتظار؛ آخرالزّمان؛ آسیب­ها؛ ابوالادیان؛ اباصالح؛ اثنی عشری؛ احمد بن اسحاق؛ اخیار؛ اصحاب کهف؛ امامت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ امام حسن عسکری علیه السلام؛ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ امداد غیبی؛ انتظار؛ انطاکیه؛ اوتاد؛ بابیت و بهائیت؛ بیت المقدّس؛ بیعت؛ بیعت نامه؛ بقیه الله؛ پرچم امام؛ پرچم های سیاه؛ پیراهن مهدی؛ توقیع؛ جبرئیل؛ جزیره خضرا؛ جعفر کذّاب؛ جمعه؛ حجّت؛ حسین بن روح؛ حکومت جهانی؛ حکیمه خاتون؛ خاتم الاوصیاء؛ خراسانی؛ خورشید پشت ابر؛ دجّال؛ دعای افتتاح؛ دعای عهد؛ دعای فرج؛ دعای ندبه؛ ذوالفقار؛ رجعت؛ رساله علمیه؛ رکن و مقام؛ زمینه سازان ظهور؛ زن و فرزند امام؛ زیارت آل یاسین؛ زیارت ناحیه مقدسه؛ سامرا؛ سرداب مقدّس؛ سفیانی؛ سیّد حسنی؛ سیصد و سیزده؛ شرید؛ شعبان؛ شمایل مهدی؛ شیعه؛ صاحب الامر؛ صاحب الدار؛ صاحب الزّمان؛ صاحب السیف؛ طالقان؛ طلوع خورشید از مغرب؛ طول عمر؛ طیّ الارض؛ طَیْبَه؛ ظهور؛ عاشورا؛ عثمان بن سعید؛ عدل؛ علی بن محمد سمری؛ غلام؛ غیبت؛ غیبت صغری؛ غیبت کبری؛ فراگیر شدن ظلم و ستم؛ فرج؛ قائم؛ قتل نفس زکیّه؛ قم؛ کوفه؛ کوه رَضوی؛ محمد؛ محمد بن عثمان عمری؛ محمد بن نصیر؛ مدّت حکومت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ مدعیان دروغین؛ مرجع تقلید؛ مرگ جاهلی؛ مرگ سرخ؛ مرگ سفید؛ مسجد جمکران؛ مسجد سهله؛ مسجد کوفه؛ مضطر؛ معمّرَین؛ ملاقات؛ منتظَر؛ منتظِر؛ منتقم؛ مواریث انبیا؛ مهدی؛ مهدیه؛ ناحیه؛ نجباء؛ ندای آسمانی؛ نرجس؛ نماز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ نُواب اربعه؛ نیابت خاص؛ نیابت عام؛ نیمه شعبان؛ وکیلان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ وظایف منتظران؛ وقت ظهور؛ ولایت فقیه؛ یالثارات الحسین علیه السلام؛ یمانی.

ضمیمه ها:
دریافت فایل با فرمت pdf  حجم فایل:  -1 bytes

خبرگزاری صدق ؛ به نقل از شبستان : حسن محمودی، درباره راه های تربیت مهدوی فرزندان گفت: ما برای این که ظهور محقق شود باید روی لایه های مختلف جامعه کار کنیم، یعنی زمینه سازی را باید در همه لایه های اجتماعی انجام داد. اما آن نسل و آن لایه ای که بیشترین تاثیر و در عین حال بیشترین پذیرش را دارد، کودکان و نوجوانان هستند که متاسفانه در این عرصه هر چه دشمن زیاد کار کرده ما کمکاری داشته و داریم.

وی افزود: ما در حوزه ها، دانشگاه ها و مراکز علمی و ... تلاش می کنیم که بهترین اساتید را جذب کنیم. اما برای مقطع ابتدایی معلمان خوب گزینش نمی شوند. معلمانی که دغدغه های فرهنگی داشته باشند؛ دغدغه های آموزش دینی داشته باشند؛ هرچند معلمان ما خوب هستند اما در گزینش، بهترین ها را برای مقطع ابتدایی در نظر نمی گیریم.  

این محقق مهدوی تصریح کرد: ما باید در مهدهای کودک، در مهدهای قرآنی و در مقطع پیش دبستانی، آموزش هایی را هماهنگ با زبان کودک تعریف کنیم، که کودک از همان دوره کودکی با امام زمانش آشنا شود و اولین موضوعی هم که درباره امام عصر علیه السلام باید به کودکان آموزش داد، موضوع مهربانی و عطوفت امام عصر (عج) است.

محمودی درباره آن دسته از گزاره های مهدوی که در دوران کودکی می توان به کودک آموخت، بیان کرد: این که حضرت حجت علیه السلام، فردی مهربان و دوست داشتنی هستند، در بین ما حضور دارند، می توان با ایشان ارتباط برقرار کرد، می توان به ایشان سلام داد، می توان به ایشان هدیه داد و مواردی از این دست که در حد فهم و درک کودک باشد را می بایست از همان دوران کودکی آموزش داد.

وی تاکید کرد: کودکان باید از همان کوچکی تصویری زیبا و دلنشین از امام زمان (عج) داشته باشند. در این رابطه نباید صرفا به آموزش های کلاسیک بسنده کرد. باید بازی های متعدد در این رابطه بسازیم، سرگرمی های زیبا با این موضوع را گسترش دهیم، انیمیشن ها  و کارتون های جذاب برای کودکان و نوجوانان تهیه کنیم.

 این نویسنده مهدوی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در عرصه جهاد فرهنگی تصریح کرد: امروز دشمن دقیقا موضوع منجی را نشانه گرفته و غیرمستقیم در قالب کارتون، انیمیشن و بازی های رایانه ای و... منجی اسلام را فردی خشن معرفی می کند. ما باید در این زمینه تلاش صدچندان داشته باشیم. به فرموده مقام معظم رهبری که به موضوع جهاد فرهنگی اشاره داشتند امروز مسئله جهاد در این عرصه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و دارای اولویت است. افرادی که این هنر و این مهارت را دارند باید وارد میدان شوند. ما امروز در این عرصه به نسبت فعالیت های جبهه مقابل خیلی عقب هستیم و نیاز به تلاش مجاهدت گونه داریم.

محمودی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: همان قدر که در مسائل هسته ای دانشمندان ما تلاش جهادی دارند و برای کشور و نظام ما این موضوع اهمیت دارد به همان اندازه هم باید در این عرصه به شکل جدی کار کرد. تا بتوان گامی در جهت زمینه سازی ظهور برداشت.

وی یادآور شد: وقتی دشمن، امام مهدی علیه السلام را فردی خشن معرفی می کند با برنامه و هدف این کار را انجام می دهد. هیچکس فرد خشن را دوست ندارد و منتظر آمدن او نخواهد بود. بدون عشق و علاقه به امام مهدی (عج) ما هیچگاه به سمت ظهور حرکت نخواهیم کرد. چون کسی تمایلی ندارد که برای آمدن یک فرد خشن و خون ریز زمینه سازی کند. دشمن دقیقا این نقطه را نشانه گرفته است. در حالی که ما می دانیم که با ظهور حضرت حجت علیه السلام اصلا مهربانی ظهور پیدا می کند. در روایات داریم که همگان در ایام ظهور مهربان می شوند و کینه از دل ها رخت برمی بندد. پس رهبر چنین جامعه ای مسلما یک رهبر مهربان خواهد بود. رهبری که مهربانی خود را از پیامبر خدا صل الله علیه وآله، رسول مهربانی ها به ارث برده است. اهل بیت (ع) ما چقدر مهربان بوده اند!!

محمودی ادامه داد: دشمن درباره خشونت منجی و معرفی او به این شکل کار کرده و کار می کند. گردن زدن گناهکاران، راه انداختن جوی خون، کشتن مخالفان و... این مطالب چیزهایی است که درباره امام عصر (عج) تبلیغ می شود. وقتی شما بدانید مهمانی در راه دارید که از مهر، محبت ، مهربانی و عطوفت او فراوان شنیده اید مسلما مشتاق و بی تاب او خواهید شد. اما اگر به شما بگویند کسی در راه است که از شدت خشونت همه انسان های گناهکار را گردن می زند و مخالفان را می کشد و ... مسلما تمایلی برای آمدن او نخواهید داشت چه رسد به دعا کردن برای ظهور او.

این پژوهشگر مهدوی در پایان خاطرنشان کرد: امروز برای آنکه کودکان و نوجوانان ما با دعا فرج مانوس شوند و منتظر ظهور باشند باید در مقابل دشمن که سعی می کند چهره ای خشن از امام مهدی (عج) تصویر کند، چهره مهربان و وجه رحمت وجودی ایشان را تبیین کنیم.

عنوان کتاب: فرهنگ انتظار

موضوع: مهدویت
نویسنده: ع‍ب‍دال‍ل‍ه‌ ف‍اطم‍ی‌ن‍ی‍ا

نشر: ت‍ه‍ران، م‍وس‍س‍ه‌ ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ و ان‍ت‍ش‍ارات‍ی‌ رس‍ائ‍ل‌

نوبت: 1375

تعداد صفحات: 54 صفحه
فرمت: pdf

 

 

در این کتاب نویسنده گرانقدر به شرح دعای موسوم به دعای عرفنی نفسک پرداخته است. یکی از فوائد و مسائل مهم که در این دعا مندرج است، عبارت است از نکات و ظرائف مربوط به انتظار، یک منتظر، وقتی منتظر به حساب می آید که خود را قولاً و فعلاً و فکراً با مضامین این دعا تطبیق دهد، نویسنده کتاب کوشیده است به صورت جزئی نکات مهم موجود در دعا را با استفاده از معارف اهل بیت شرح دهد.

عناوین اصلی عبارتند از: سند دعا؛ اللهم عرفنی نفسک...؛ اللهم لا تمتنی میته جاهلیه؛ و لا تزغ قلبی بعد اذ هدیتنی؛ اللهم فکما هدیتنی لولایه...؛ و لین قلبی لولی امرک؛ و عافنی مما امتحنت به خلقک؛ و ثبتنی علی طاعه ولی امرک...؛ اللهم انی اسئلک ان ترینی ولی امرک...؛ اللهم اعذه من شر جمیع...؛ اللهم و مد فی عمره...؛ اللهم عجل فرجه و ایده بالنصر...؛ و جدد به ما امتحی...؛ اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا...؛ اصل دعا

ضمیمه ها:
دریافت فایل با فرمت pdf  حجم فایل:  -1 bytes
صاحب اثر: 
کار گروه گرافیک وارثان انتظار(کاری از:خانم رستمی اقدم)
ضمیمه ها:
دریافت فایل با کیفیت خوب و با فرمت jpg  حجم فایل:  -1 bytes

وصیتنامه ی شهید حسن جنگجو:

اگر شهادت نصیبم شد برایم گریه نکنند و لباس سیاه نپوشند و عوض من به سر قبر شهدای دیگر بروند و در آخر هم این دعای همیشگی ملت حزب الله را تکرار کنند: (خدایا، خدایا، تو را به جان مهدی تا انقلاب مهدی، خمینی را نگه دار)

 

شهید مرتضی احمد اوغلی:

در نمازهایتان برای امام خمینی و پیروزی اسلام دعا کنید. چون این امام نعمت بس بزرگ است که خدا به ما عنایت کرده و ما را از لجن زار جهل و نادانی به گلزار فهم و ایمان کشانیده است. همیشه یار وفادار این پیر جماران باشید تا این نهضت را به صاحب اصلیش حضرت بقیه الله برساند.

 

شهید داوود پور رستم:

برادران و خواهرانم! بدانید در عصر حاضر که عصر ظلم و جور و بی عدالتی است تنها نجات دهنده و راهنمای صالح تا انقلاب منجی عالم بشریت حضرت صاحب العصر والزمان (عج) امام خمینی است.

 

شهید محمدرضا قصابی:

همیشه و همه وقت پشتیبان ولایت فقیه باشید. چرا که پیروی و اطاعت از ولایت فقیه، اطاعت از انبیا و اولیا و خداست. قرآن را بخوانید که بهار دلهاست. دعای فرج را زیاد بخوانید.

 

شهید محمد علی نصرتی:

چه خوش است انسان با قلبی پاک و پر از ایمان به دیدار خدایش نایل شود، چه خوش است انسان لایق به دیدارآقای خود حضرت مهدی (عج) شود.

 

منبع: کتاب اسرار علمداران، اکبر پورعلی سرای

عنوان کتاب: انتظار از دیدگاه روایات اهل بیت‏ علیهم السلام
موضوع : مهدویت
نویسنده: سکینه طاووسى
نشر: انتشارات مسجد مقدس جمکران
نوبت :  اسفند 1386
تعداد صفحات: 160صفحه
فرمت:pdf
 
این کتاب با قلم سکینه طاووسی و در انتشارات مسجد مقدس جمکران تهیه شده است. عمده مباحث آن محوریت مسئله انتظار بوده و از دیدگاه و کلام معصومین(ع) بررسی شده است. مطالب کتاب در سه فصل به شرح زیر گردآوری شده است:
در فصل اول با عنوان مفهوم انتظار، مباحثی همچون مفهوم لغوى و اصطلاحى انتظار، انتظار فرج در اسلام، منتظِر کیست؟، منتظَر کیست؟، انواع برداشت‏ها از انتظار و ... مطرح شده است.
در فصل دوم که با عنوان خاستگاه و قلمرو انتظار مشخص شده است، مسئله پیشینه انتظار، انتظار در نزد اقوام و ملل‏، انتظار در ادیان، آیات انتظار، انتظار از دیدگاه تشیّع‏ و انتظار از دیدگاه اهل سنّت بررسی شده است.
در فصل سوم با عنوان تکالیف منتظران، شناختن حجّت خدا امام عصرعلیه السلام‏، ذکر اهمیّت معرفت امام، مقصود از شناخت امام‏، راه‏هاى کسب معرفت، دعاى ندبه درس شوق، آراستگى به خوبى‏ها و پیراستگى از بدى‏ها و ... مطرح شده است.
در نهایت نتیجه گیری شامل راهکارها و پیشنهادها و عرصه‏ های پژوهش‏ پیشنهاد ذکر شده است.

ضمیمه ها:
دریافت فایل با فرمت pdf  حجم فایل:  -1 bytes
برچسب‌ها: 
صاحب اثر: 
کار گروه گرافیک وارثان انتظار(کاری از:خانم عاصمی)
ضمیمه ها:
دریافت باکیفیت خوب و با فرمتjpg  حجم فایل:  -1 bytes

پاسخ:

مقدمه: از نظر روانشناسي، برقراري ارتباط و دوستي به دو صورت است: 1. مقطعي و كوتاه، 2. هميشه‌اي و دائمي؛

1. ارتباط مقطعي و كوتاه:

اين نوع ارتباط و دوستي، مبتني بر احساسات آني به وجود مي‌آيد و اگر دوام نيابد پس از مدت كوتاهي به فراموشي منتهي مي‌شود. اين دوستي مقطعي، زودگذر، زوال پذير و مبتني بر گرايش احساسي است.

2. ارتباط دائمي و هميشه‌اي:

اين نوع دوستي مبتني بر عقل و آگاهي، به خصوصيات واقعي طرف مقابل است و لذا ارتباط و علاقه دائمي بر اساس آگهي ايجاد مي‌كند. اين آگاهي سبب دوام دوستي مي‌گردد و آن را زوال ناپذير مي‌سازد. ارزش نوع دوستي آن است كه باعث تأثير در خود فرد و طرف مقابل مي‌شود.

برقراري ارتباط با امام زمان(ع):

اين ارتباط نيز به دو گونه مي‌تواند صورت گيرد: الف. مقطعي و زود گذر ب. دائمي و پايدار؛

الف. دوستي مقطعي و كوتاه با امام زمان(ع): از راه‌هاي زير امكان پذير است:

1. توجه و ابراز علاقه در جشن‌هاي ساليانه نيمه شعبان روز ولادت با سعادت آن حضرت(ع)؛

2. خواندن دعاي ندبه، زيارت آل يس، دعاي عهد، دعاي فرج، نماز امام زمان(ع)؛

3. رفتن به مسجد جمكران، مسجد سهله در كوفه و دعا براي فرج آن حضرت؛

4. استمداد، توسل و توجه به حضرت مهدي(ع) براي رفع مشكلات.

ب. دوستي و ارتباط دائمي و پايدار با امام زمان(ع): از راه‌هاي زير امكان پذير است:

1. ايجاد علاقه و دوستي واقعي و قلبي(يعقوب وار): قرآن كريم در داستان حضرت يوسف(ع) ما را اينگونه راهنمايي كرده است: يعقوب به فرزندان خود فرمود: اي فرزندان من! برگرديد به مصر و به دنبال يوسف و برادرش بگرديد. (يا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ يُوسُفَ وَ أَخِيهِ ـ يوسف87). اما هنگامي كه برادران به مصر برگشتند، نزد عزيز مصر [كه همان يوسف(ع) بود] آمده و مشكلات خود را مطرح نمودند و خود يوسف(ع) را فراموش كردند: "يا أَيُّهَا الْعَزِيزُ مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنا بِبِضاعَةٍ مُزْجاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْكَيْلَ وَ تَصَدَّقْ عَلَيْنا إِنَّ اللَّهَ يَجْزِي الْمُتَصَدِّقِينَ"(يوسف،88) "اي عزيز مصر، سختي [و قحطي] به ما رو آورده و با پولي نا چيز نزد تو آمديم؛ اما تو از راه لطف و كرمت پيمانه ما را پر [و گندم كافي به ما عطا كن] كه خداوند كريمان را پاداش نيكو خواهد داد".

ارتباط و دوستي ما بايد از مرحله "مشكلات شخصي" عبور كرده، فقط به خاطر خود امام عصر(ع) باشد تا اين دوستي عميق و دائمي گردد؛ زيرا در نوع اول، فقط هنگامي كه مشكلي به ما روي آورد، به ياد امام زمان(ع) مي‌افتيم آن هم براي رفع مشكلات و نه براي آن حضرت ارتباط عميق و صميمي با امام زمان(ع)، آن گاه برقرار مي‌شود كه مشكلات را فراموش كرده تنها خود يوسف زهرا و ظهور او را بخواهيم. همان گونه كه در زندگي اگر بخواهيم علاقه خود را به كسي نشان دهيم، از خود او دلجويي مي‌كنيم، به او هديه‌اي‌ مي‌دهيم و به او ابراز علاقه مي‌كنيم. البته براي ايجاد اين نوع دوستي"برنامه مداوم" لازم است. مانند : دعاي عهد هر روز صبح ، خواندن قرآن براي سلامتي حضرت به طور روزانه و....

2. احساس حضور؛ راه ديگري كه در دستورات ديني به آن تاكيد شده است تا يك ارتباط عميق و صميمي با امام زمان(ع) برقرار شود، احساس حضور امام(ع) و تبديل غيبت به حضور است. در احاديث شريف آمده است: كساني كه غيبت امام زمان(ع) نزد آنان "به منزله مشاهده" باشد، هميشه امام را حاضر و ناظر مي‌بينند. امام سجاد(ع) به ابوخالد كابلي فرمود: "مردم زمان غيبت مهدي كه معتقد به امامت او هستند و منتظر ظهور او نشسته‌اند، با فضيلت ترين مردم دنيايند؛ زيرا خدا عقل و فهمي به آنان عطا كرده كه "غيبت" نزد آنان به منزله ظهور و "مشاهده" گشته است. آنها همانند مجاهدين در ركاب پيامبرند ...." (منتخب الاثر، ص244).

پس بايسته است حضور حضرت را واقعي بدانيم و آن را در زندگي احساس كنيم و غيبت او را به حضور تبديل كنيم.

سيره بزرگان و مراجع ديني، بر اين بوده است كه با احساس حضور امام زمان(ع) رابطه عميق و دائمي بين خود و آن محبوب دل‌ها برقرار سازند و پرده غيبت را از جلو چشم خود به كنار نهند تا به طور صميمي و راحت با يوسف زهرا(ع) گفت و گو و درد و دل كنند. اگر چه ممكن است بنا به مصلحت الهي ظهور آن خورشيد هدايت، سال‌هاي متمادي به طول انجامد؛ اما "حضور و احساس حضور" با "ظهور مادي" تفاوت دارد. اگر اين احساس حضور دائمي نسبت به آن امام همام به وجود آيد و ما خود را در مقابل و جلو ديدگان مبارك او بدانيم، بر اعمال و رفتار خود نيز مواظبت خواهيم كرد و قلب آن عزيز را با گناهان خود آزرده نخواهيم ساخت و دوري از گناه، باعث ارتباط دائمي و دوستي پايدار با آن "يار" خواهد بود.

در اين حالت، شما حضور او را با همه وجودتان احساس مي‌كنيد، بين خودتان و او پرده و مانعي نمي‌بينيد.

«ظهور به هر حال اتفاق می‌افتد اما آن چیزی که مهم است، این است که ما در چه جایگاهی نسبت به آن قرار داریم.»

این جمله را نه یک عارف مشهور گفته و نه یک عالم برجسته. این جمله، تکیه کلام یک جوان نخبه ایرانی است که همسرش می‌گوید كه همیشه وقتی می‌خواست کسی را نصیحت کند، این جمله را خطاب به طرف مقابل می‌گفت. جوانی که در این مسیر جایگاه خود را هم به خوبی شناخت و برای تعجیل در ظهور امام مهدی(عج)، جان خود را فدا کرد: شهید مصطفی احمدی روشن.

همسر شهید  از رابطه معنوی شهید احمدی روشن با امام مهدی (عج) تعریف کرد و گفت که «مصطفی به این مساله ایمان داشت که کاری که برای کشور و انقلاب مي‌كند، حتما در راستای تلاش برای تعجیل در فرج است. مصطفی همیشه دعای فرج را می‌خواند و علاقه خاصی به ادعیه مربوط به حضرت مهدی داشت؛ مثل دعای عهد و دعای ندبه. کلا مصطفی علاقه خاصی به امام زمان (عج) داشت؛ برای همین از همه مردم خواهش می‌کنم که همیشه به نیت مصطفی، دعای فرج را بخوانند و از آن جدا نشوند.»

 

صفحه‌ها

Subscribe to RSS - دعای فرج

دسته بندی