سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

آداب و مستحبات ولادت فرزند

1ـ غسل دادن نوزاد اگر مضر نباشد سنت مؤکد است و بعضی واجب می دانند. نیت کنید "غسل می دهم این طفل را برای رضای خدا" و سرش را اول بشویید بعد طرف راست و بعد طرف چپ را.

2ـ اذان گفتن در گوش راست و اقامه گفتن در گوش چپ نوزاد که امام صادق علیه السلام می فرماید: انجام این عمل باعث می شود که هرگز ترس به طفل نرسد (حلیة المتقین) و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: هر کس چنین کند این عمل باعث دوری شیطان خواهد شد. (کافی ج6)

3ـ مالیدن آب فرات و تربت سیدالشهدا به سقف دهان نوزاد. امام باقر علیه السلام می فرماید: کام طفل را با آب فرات بردارید و اقامه در گوشش بگویید و اگر آب فرات نباشد با آب باران بردارید. (کافی ج6)

امام صادق علیه السلام نیز می فرماید: شخصی نیست که از آب فرات بنوشد و کام فرزندش را با آب فرات بردارد، مگر این که دوست ماست، زیرا فرات نهر مؤمن است. (بحار ج104) و نیز می فرماید: کام طفل را به تربت امام حسین علیه السلام بردارید که امان می دهد او را از دردها و بلاها. (حلیة المتقین)

4ـ نامگذاری طفل به نام های زیبا: بهتر است نام هایی باشند که متضمن عبودیت خداوند است، مانند: عبدالرحیم، عبدالرحمن و یا نام پیامبران و ائمه باشد که نشانگر حب و دوستی ایشان است. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرموده: از حق فرزند بر والدینش این است که نام نیکو بر او گذارند و او را نیکو ادب کنند. (مستدرک ج15)

از حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم نقل است: فرزندی را که محمد می نامید گرامیش دارید و در مجلس به او جا دهید و رو به سوی او ترش نکنید. (حلیة المتقین)

در حدیثی نیز است که فرزندی را که فاطمه نامش است احترام کنید، نفرینش نکنید و هرگز او را نزنید. (وسائل الشیعة ج15)

5ـ تراشیدن موی سر نوزاد یک بار بعد از تولد و هم وزن موها، طلا یا نقره صدقه دادن.

6ـ ختنه کردن پسران در روز هفتم.

7ـ دادن ولیمه هنگام ختنه کردن.

8ـ تغذیه با شیر مادر.

9ـ عقیقه کردن در روز هفتم (ذبح گوسفند و پختن آن به طور کامل که نباید استخوانی از آن بشکند).

10ـ پیچیدن طفل در جامه سفید.

11ـ اولین چیزی که مادر باید بخورد خرما باشد.

پس از زایمان خانم باید استراحت کامل و کافی داشته باشد. اطرافیان باید این موضوع را به خوبی درک کنند. بیشتر عوارضی که سراغ مادران می آید از همین مرحله نشأت می گیرد.

مراقبت از دستگاه ادراری

احساس ادرار پس از زایمان طبیعی است که منجر به اتساع مثانه و اختلال در ادرار کردن و نهایتاً عفونت دستگاه ادراری می شود. برای جلوگیری از بروز این معضل رعایت بهداشت ناحیه تناسلی تأکید می شود.

مراقبت از ناحیه تناسلی

در زنانی که بخیه زایمانی دارند پس از هر بار اجابت مزاج یا ادرار کردن، ناحیه تناسلی را شستشو داده، خشک کنند (از جلو به عقب) و با محلول های ضدعفونی کننده استریل کنند. لباس زیر را در فواصل زمانی کوتاه تعویض کنند و در معرض آفتاب قرار دهند یا اطو کنند. روزانه استحمام داشته باشند. در افراد سزارینی به توصیه های پزشک جامه عمل بپوشانند.

روابط زناشویی

معمولاً توصیه می شود تا شش هفته رابطه جنسی نداشته باشند ولی هیچ زمان مشخصی برای شروع رابطه وجود ندارد.

مراقبت از پستان ها

این کار باید از زمان بارداری شروع شود ولی پس از زایمان حساس تر می شود. نوک سینه ها را با صابون نشویید چون چربی نوک پستان از بین می رود و ترک می خورد و آن گاه شیر دادن به معضلی بزرگ تبدیل می شود. ضمناً برای نرم کردن نوک پستان از پماد استفاده نکنید بلکه قطره ای شیر روی آن مالیده و در معرض هوا خشک کنید.

دسته بندی